Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Glasstress Odsłonięte Rzeczywistości – spotkanie na wystawie

14 października, 2023 @ 16:00

Odsłonięte rzeczywistości – spotkanie z kuratorami wystawy Glasstress Sopot
Odsłonięte rzeczywistości – spotkanie z kuratorami wystawy Glasstress Sopot, Eulalią Domanowską i belgijskim artystą Koenem Vanmechelenem, twórcą niezwykłego centrum sztuki, nauki i natury Labiomista w Genk oraz Xawerym Wolskim, jednym z artystów biorących udział w projekcie.
14.10.2023 (sobota), godz. 16.00
Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, Sopot
Wstęp na spotkanie bezpłatny
Spotkanie przybliży twórczość wybitnych artystów, których prace można oglądać jeszcze do 22 października w galerii.
Przyjechały do nas z Murano, serca światowej sztuki szkła, ze Studia Adriano Berengo. Kuratorzy i jeden z uczestników, Xawery Wolski, opowiedzą o tworzeniu wystawy, a Koen Vanmechelen zaprezentuję ideę centrum Labiomista w Belgii.
Przez setki lat, szklane wyroby były uważane za dekoratywne bądź użytkowe. Adriano Berengo, postanowił zmienić tę opinię, zapraszając wielu wybitnych współczesnych artystów z różnych dyscyplin sztuki, od rzeźbiarzy po muzyków z całego świata, do współpracy z weneckimi mistrzami szkła. Inicjatywa ta ukazuje piękno materiału, jakim jest szkło, przez pryzmat sztuki współczesnej.
Filozofią Glasstress jest tworzenie dialogu między sztuką tradycyjną i współczesną, powiązanie dwóch pozornie różnych światów, by podkreślić znaczenie zachowania tradycyjnych technik rzemieślniczych w obliczu nowoczesnej technologii i masowej produkcji. Współpracując z dmuchaczami szkła Murano, współcześni artyści mogą eksperymentować z historycznymi metodami szklarskimi, czego efektem są unikalne i innowacyjne dzieła sztuki.
Twórcy biorący udział w wystawie, tacy jak Mat Colishaw, Ai Weiwei, Judy Chicago, Monica Bonvicini i dwudziestu innych znakomitych twórców, odnotowywali takie kwestie jak degradacja otoczenia, malejąca bioróżnorodność, niszczenie lasów deszczowych, pandemia, kolonializm, feminizm, nierówności rasowe, systemy totalitarne.
Koen Vanmechelen przedstawi również centrum Labiomista w Belgii, gdzie naukowcy spotykają się z artystami i naturą.
W świecie pełnym niepewności – podkreśla Vanmechelen – bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy głosu sztuki. Na sopockiej wystawie tkamy bogaty gobelin z prac artystów, używając różnych narracji i technik, tak aby stworzyć język, który odsłania przyszłość oraz pomaga zrozumieć rzeczywistość naszego codziennego życia.
Wystawa przedstawia widzialne i niewidzialne światy, rekonstruując przeszłość i teraźniejszość, by pokazać nam świat, którego jeszcze nie poznaliśmy.
Wystawa Odsłonięte rzeczywistości pomaga stworzyć przyszłość.
Szklane dzieła sztuki symbolizują żywioły wody, powietrza, ognia i ziemi, które reprezentują życie. Szkło przypomina nam również o kruchości naszej planety. Napięcia i konflikty obecne w tej części świata są umiejętnie oddane w materiale. Szkło pozwala nam marzyć o nieskończonych wariantach życia.
Dofinansowano ze środków Miasta Sopot, Ministra Kultury i
Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Dofinansowano ze środków Miasta Sopotu.

Szczegóły

Data:
14 października, 2023
Godzina:
16:00
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

PGS
Phone
+48 58 551 06 21
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Państwowa Galeria Sztuki
Plac Zdrojowy 2
Sopot,Poland
Phone
+48 58 551 06 21