Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

“Po co komu historia” – ostatni wykład w Art Inkubatorze

18 stycznia @ 18:00

Po co komu historia" - ostatni wykład z tego cyklu w Art Inkubatorze
Po co komu historia?
Spotkanie z profesor Ewą Domańską
Prowadzenie: dr Janusz Bohdziewicz
Wspólnie z Katedrą Filologii Polskiej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku oraz Pomorskim Towarzystwem Filozoficzno-Teologicznym zaprosiliśmy do współpracy Naukowców i Naukowczynie, z którymi spotykaliśmy się jesienią 2023 roku, próbując odpowiedzieć na przewrotnie sformułowane pytanie: Po co komu humanistyka?
W styczniu 2024 zapraszamy na ostatni wykład z cyklu.
Prof. dr hab. Ewa Domańska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Stanford University) – profesor nauk humanistycznych na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz od 2002 visiting professor w Department of Anthropology, Archaeology Center i The Division of Literatures, Cultures, and Languages, Stanford University (trymestr wiosenny). Zajmuje się metodologią historii, współczesną teorią i historią historiografii oraz nowymi tendencjami w humanistyce i naukach społecznych. Prowadzi badania dotyczące relacji między ekobójstwami i ludobójstwami, ontologii ludzkich szczątków i ekshumacji politycznych. Autorka projektów humanistyki afirmatywnej, historii ratowniczej oraz nekrohumanistyki. Opublikowała m.in. nominowaną do nagrody Długosza monografię: Nekros. Wprowadzenie do ontologii martwego ciała (PWN, 2017), Humanistyka prewencyjna (red. z Piotrem Słodkowskim i Moniką Stobiecką, 2022) oraz Ekshumacje polityczne. Teoria i praktyka (red. z Alexandrą Staniewską, słowo obraz/terytoria, 2023).
dr Janusz Bohdziewicz (Uniwersytet Pomorski w Słupsku) – doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, filmoznawca, teoretyk mediów i kultury, adiunkt w Zakładzie Antropologii Kultury i Badań Kaszubsko-Pomorskich Instytutu Filologii w Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku; przez kilkanaście lat wykładał także zagadnienia kina i mediów na Uniwersytecie Gdańskim. Członek Pomorskiego Towarzystwa Filozoficzno-Teologicznego. Autor książki “Piękno aktualności. Telewizja bycia u progu czasu” (2014), wydanej na bazie rozprawy wyróżnionej Nagrodą Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w X konkursie na najlepszą pracę doktorską w zakresie nauk o kulturze; wydał “Osiem pochwał. Szkice z antropologii myślenia” (2021). Publikował między innymi w „Images”, „Kontekstach”, „Kwartalniku Filmowym” oraz licznych tomach zbiorowych. Naukowo interesuje się przede wszystkim wpływem technologii elektrycznych na różne obszary kultury, antropologią widzenia i uwagi, hermeneutyką filozoficzną oraz myślą postsekularną.
Celem projektu jest prowokacja do namysłu i debaty nad aktualnym stanem humanistyki w kontekście wyzwań naszych czasów.
Podczas gdy najważniejsze problemy ludzkości domagają się wspólnego poszukiwania sensu, nowych idei, zrozumiałej komunikacji i etycznych rozwiązań – a więc tego, co zdaje się realizacją powołania humanistyki, ta nie tylko jest ignorowana przez szerokie masy konsumentów, oddających swą refleksję „mediom myślenia” (np. ChatGPT), czy przez wąskie grupy „wszystkowiedzących” polityków, ale jest również dyskredytowana przez wielu przedstawicieli nauk ścisłych, wypierana z uniwersytetów, względnie zmuszana do naśladowania użytecznej w gospodarce science, a nawet zastępowana przez „humanistykę cyfrową”, która w dobie możliwości permanentnego monitoringu społeczeństw wyrzeka się niekiedy potrzeby teorii…
Cóż po humaniście w tak marnym czasie? – czy naprawdę istotą myślenia jest szybkie generowanie tekstów w oparciu o dane zgromadzone w internecie, jak zdają się przekonywać niektórzy zwolennicy sztucznej inteligencji? Chcemy zapytać o to czołowych polskich humanistów akademickich, zaangażowanych nie tylko w prace badawcze, ale także działania społeczne, wywodzących się z różnych pokoleń, szukając nadziei na ocalenie refleksji niezależnej od hiper-subiektywności lajków i pseudo-obiektywności Big Data.
Zapraszamy myślicieli spoza Wybrzeża, których trudniej posłuchać i rozmawiać z nimi na żywo w Trójmieście – chciałoby się jednak, by właśnie tu, w pobliżu morza, gdzie horyzonty są najszersze, udało się wzbudzić ochotę i entuzjazm do podejmowania intelektualnych wypraw ku najdalej sięgającym pytaniom człowieczeństwa i najbardziej obiecującym koncepcjom radzenia sobie z chaosem i wyczerpaniem codzienności.
Koordynacja: Agnieszka Rek-Gornowicz

Szczegóły

Data:
18 stycznia
Godzina:
18:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Organizator

Art Inkubator
Phone
+48 726 890 224
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Art Inkubator
ul. Goyki 3
Sopot,pomorskiePoland
Phone
+48 726 890 224