Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.
Seria wydarzeń Seria wydarzeń: Poczytaj mi

„Poczytaj mi” – „Moralność pani Dulskiej” w interpretacji Krystyny Jandy

27 lutego @ 17:00

Poczytaj mi - Moralności pani Dulskiej w interpretacji Krystyny Jandy
Nowy rok to nowa edycja waszego ulubionego projektu „Poczytaj mi” w Bibliotece Sopockiej.
W 2024 roku realizować będziemy już trzecią jego edycję!
Pierwszą gościnią projektu „Poczytaj mi. Tom III” będzie Krystyna Janda. Wybitna aktorka filmowa i teatralna odwiedzi Sopotekę 27 lutego o godzinie 17:00 i przedstawi swoją autorską interpretację fragmentów „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
W czytaniu partnerować jej będą bibliotekarze Biblioteki Sopockiej.
Spotkanie z Krystyną Jandą poprowadzi Piotr Łukawski – sopocianin, aktor teatralny i filmowy. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną Wydział Aktorski we Wrocławiu. W 1999 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2000 roku otrzymał II nagrodę za rolę Tota w sztuce „Rodzina Totów” i za rolę Pigwy w sztuce „Sen nocy letniej” na XVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Debiutował na deskach Sceny Kameralnej w Sopocie Teatru Wybrzeże, w spektaklu „Po deszczu” Sergi Belbela, w reżyserii Anny Augustynowicz. Współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Poznaniu. Od 2007 roku na stałe związany z Teatrem Wybrzeże.
Czytanie tłumaczone będzie na polski języki migowy przez Beatę Pukło.
O gościni:
Krystyna Janda – aktorka, reżyserka, felietonistka, autorka książek, dyrektorka artystyczna dwóch warszawskich teatrów. Absolwentka Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się w filmie Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru”. Od lat osiemdziesiątych pracuje nieprzerwanie w filmie i teatrze. Kiedy ogłosiła, że kupuje dawne kino Polonia, bo chce tam otworzyć jeden z pierwszych niezależnych teatrów w Polsce, usłyszała, że jest szalona. Nikt nie przypuszczał, że pięć lat później zaprosi widzów na drugą scenę, do Och-Teatru. By spełnić marzenie o niezależności artystycznej, założyła Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury i zainwestowała w Teatr Polonia wszystkie pieniądze ze sprzedaży domu w Warszawie. Jest laureatką wielu nagród i odznaczeń przyznawanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Została nagrodzona m.in. na festiwalu filmowym w Montrealu, zdobyła Złotą Palmę w Cannes, Srebrną Muszlę w San Sebastian. Uhonorowana tytułami Najbardziej wpływowej osoby w kulturze, Człowieka Wolności 25-lecia w dziedzinie sztuki (2014), Najwybitniejszej aktorki XX wieku, jednej z 50-u najbardziej wpływowych kobiet w Polsce, nagrodą Kisiela w kategorii przedsiębiorca (2011), nagrodą Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (2011), medalem im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk organizacji i zarządzania i za ich praktyczne wdrażanie (2008), Medalem Karola Wielkiego, za wkład w zjednoczenie Europy oraz walkę o równouprawnienie kobiet (2006), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2002), Krzyżem kawalerii Republiki Francuskiej, Nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych za zasługi dla kultury polskiej za granicą (1991).
(źródło: janda.pl)
Projekt „Poczytaj mi. Tom III” jest finansowany ze środków miasta Sopotu.

Szczegóły

Data:
27 lutego
Godzina:
17:00
Seria:
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
,

Organizator

Sopoteka
Phone
500 663 485
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Sopoteka
ul. Tadeusza Kościuszki 14
Sopot,Poland
Phone
500 663 485