Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Poczytaj mi: „Nieczułość” Martyny Bundy w Sopotece

20 listopada, 2023 @ 17:00

Poczytaj mi: "Nieczułość" w Sopotece
Z ogromną radością zapraszamy wszystkich wielbicieli i wielbicielki głośnego czytania na kolejne spotkanie organizowane w ramach projektu „Poczytaj mi. Tom II”.
W listopadzie gościć będziemy Danutę Stenkę, która odczyta fragmenty „Nieczułości”, debiutanckiej powieści Martyny Bundy. W tym zadaniu wspomogą ją bibliotekarki Biblioteki Sopockiej.
Spotkanie odbędzie się 20 listopada 2023 roku o godzinie 17:00 w Sopotece – galerii kultury multimedialnej.
„Nieczułość” to brawurowy debiut literacki nagrodzony nominacją do literackiej nagrody Nike 2018. Opowiada rozgrywające się na Kaszubach dzieje Rozeli i jej trzech córek: Gerty, Trudy i Ildy, różniących się od siebie tak, jak tylko siostry potrafią. Ani Życie, ani Wielka Historia nie oszczędza bohaterek. By ratować siebie i przetrwać, kobiety sięgają po tytułową nieczułość: każda korzysta z niej na swój własny sposób, każda płaci za to swoją cenę. Powieść jest hołdem dla kobiecej siły i solidarności i choć jest lekturą niełatwą, krzepi i koi.
Spotkanie poprowadzi Piotr Łukawski – sopocianin, aktor teatralny i filmowy. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną Wydział Aktorski we Wrocławiu. W 1999 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2000 roku otrzymał II nagrodę za rolę Tota w sztuce „Rodzina Totów” i za rolę Pigwy w sztuce „Sen nocy letniej” na XVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Debiutował na deskach Sceny Kameralnej w Sopocie Teatru Wybrzeże, w spektaklu „Po deszczu” Sergi Belbela, w reżyserii Anny Augustynowicz. Współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Poznaniu. Od 2007 roku na stałe związany z Teatrem Wybrzeże.
O gościni:
Danuta Stenka urodziła się 10 października 1961 r. w Sierakowicach, wychowała w miejscowości Gowidlino na Kaszubach. W roku 1984 ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (na deskach którego debiutowała w 1982 r. w BETLEJEM POLSKIM Lucjana Rydla). Przez kolejne cztery lata (od 1984 r.) występowała na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. Następnie, w 1988 r. przeniosła się do Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie zaczęła się jej długoletnia współpraca z Izabellą Cywińską, a także pierwsze role w Teatrze Telewizji. W 1991 r. została aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie, a od 2003 r. warszawskiego Teatru Narodowego. Występuje również gościnnie w spektaklach u takich reżyserów jak: Grzegorz Jarzyna (TR Warszawa), czy Krzysztof Warlikowski (Nowy Teatr). Przez wiele lat odczytywała kaszubskie tłumaczenia Biblii w wejherowskiej kolegiacie – podczas corocznych koncertów w ramach projektu VERBA SACRA.
Jest Przewodniczącą Rady Fundacji Legalna Kultura.
(źródło: www.danutastenka.pl)
Wydarzenie odbędzie się dzięki dofinansowaniu Miasta Sopot oraz wsparciu finansowemu Statku Pirat.

Szczegóły

Data:
20 listopada, 2023
Godzina:
17:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Organizator

Sopoteka
Phone
500 663 485
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Sopoteka
ul. Tadeusza Kościuszki 14
Sopot,Poland
Phone
500 663 485