Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.
Seria wydarzeń Seria wydarzeń: Poczytaj mi

Poczytaj mi – Zbigniew Zamachowski czyta „Ogniem i mieczem”

12 grudnia, 2023 @ 17:00

Poczytaj mi - Zbigniew Zamachowski czyta „Ogniem i mieczem”
Zapraszamy do Sopoteki na ostatnie w tym roku spotkanie w ramach projektu „Poczytaj mi. Tom II”. Tym razem naszym gościem będzie Zbigniew Zamachowski, który przy wsparciu bibliotekarzy Biblioteki Sopockiej odczyta dla Państwa wybrane fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”.
Spotkanie poprowadzi Piotr Łukawski – sopocianin, aktor teatralny i filmowy. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną Wydział Aktorski we Wrocławiu. W 1999 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2000 roku otrzymał II nagrodę za rolę Tota w sztuce „Rodzina Totów” i za rolę Pigwy w sztuce „Sen nocy letniej” na XVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Debiutował na deskach Sceny Kameralnej w Sopocie Teatru Wybrzeże, w spektaklu „Po deszczu” Sergi Belbela, w reżyserii Anny Augustynowicz. Współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Poznaniu. Od 2007 roku na stałe związany z Teatrem Wybrzeże.
Wydarzenie odbędzie się dzięki dofinansowaniu Miasta Sopot oraz wsparciu finansowemu Statku Pirat.
O gościu:
Zbigniew Zamachowski – polski aktor filmowy i teatralny, autor muzyki i tekstów piosenek – artysta wszechstronny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1985).
Po studiach zadebiutował w Teatrze Studio w Warszawie. Przez lata związany był w wieloma najważniejszymi scenami w kraju w tym najdłużej z Teatrem Narodowym w Warszawie. W tej chwili możemy go podziwiać na deskach Teatru Stu w Krakowie, Teatru Polskiego, Teatru Polonia i Och- Teatru w Warszawie
Jego debiut w filmie to wspaniała rola Ryśka w „Wielkiej majówce” Krzysztofa Rogulskiego z 1981 roku. Za tym przyszły kolejne sukcesy i współpraca z wybitnymi reżyserami. Wystarczy wspomnieć kilka tytułów i nazwisk: „Dekalog.10” oraz „Trzy kolory” Krzysztofa Kieślowskiego, „Zawrócony” Kazimierza Kutza, „Ucieczka z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego, „Cześć Tereska” Roberta Glińskiego, czy „Pianista” Romana Polańskiego.
Laureat wielu nagród i wyróżnień, między innymi:
Nagroda im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia aktorskie w teatrze, filmie i na estradzie (1989). Nagrodzony Metronomem, nagrodą „Sztandaru Młodych” za rolę w przedstawieniu Big Zbig Show Magdy Umer w Teatrze Rampa w Warszawie (1993). Uhonorowany Nagrodą im. prof. Aleksandra Bardiniego na 18. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1997). Laureat wyróżnień Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie – za rolę Onego II w „Piaskownicy” Walczaka w reżyserii Dariusza Gajewskiego (2006) i za rolę Roberta w „Balladzie o kluczu” Dobrzyckiego w reżyserii Waldemara Krzystka (2008).
Wyróżniony Złotą Odznaką w plebiscycie „Złota piątka” „TeleRzeczpospolitej” (1995) i Złotym Laurem „Przekroju” (1995).
Laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za role: Króla w „Ludożercy”, Wicia w „Zadzie wielkiego wieloryba”, Piotra w „Dotkniętych” Wiesława Saniewskiego, Seweryna w „Zabij mnie, glino” Jacka Bromskiego i Artura Janickiego w „Dekalogu. Dziesięć” Krzysztofa Kieślowskiego (1989).
Laureat nagród za pierwszoplanowe role męskie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: za rolę Tomasza Siwka w „Zawróconym” Kazimierza Kutza (1994) i Mariana w „Przybyli ułani” Sylwestra Chęcińskiego (2006).
Dwukrotny zdobywca Orła – Polskiej Nagrody Filmowej za rolę Edzia w filmie „Cześć Tereska” Roberta Glińskiego (2002) i za rolę Jaśka w filmie „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego (2004). Wyróżniony nagrodą za całokształt twórczości na 9. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy (2011). Trzykrotny zdobywca Wiktora (1992, 1993, 1997), dwukrotny zdobywca „Złotej Kaczki”, nagrody miesięcznika „Film” (1995, 2002).
Uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi (2005), Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2015) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017).
Ostatnio można go zobaczyć w filmach młodych reżyserów: „Sweat” Magnusa von Horna, „Noc w przedszkolu” Rafała Skalskiego czy „Tarapaty” Marty Karwowskiej.
Dla miłośników filmów animowanych jest polskim głosem kultowej postaci Shreka.
Od wielu lat odwiedza sceny muzyczne w całej Polsce, gdzie koncertuje ze swoim recitalem „Nie tylko o Miłości”.

Szczegóły

Data:
12 grudnia, 2023
Godzina:
17:00
Seria:
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Organizator

Sopoteka
Phone
500 663 485
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Sopoteka
ul. Tadeusza Kościuszki 14
Sopot,Poland
Phone
500 663 485