Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Powitanie wiosny 2024 na Grodzisku w Sopocie

23 marca @ 12:00 - 15:00

Powitanie wiosny 2024 na Grodzisku w Sopocie
Powitanie wiosny w zrekonstruowanym grodzie, wzniesionym na wzgórzu pośród drzew i strumieni, okolonym drewnianą palisadą. Grodzisko w Sopocie to wymarzone miejsce do tradycyjnego powitania wiosny. Wpierw jednak trzeba rozprawić się z marzanną!
PROGRAM WYDARZENIA
12:00–15:00 | Pokazy i warsztaty w osadzie z epoki kamienia
12:00–14:15 | Ognisko na Grodzisku
12:30–14:30 | Wspólne przygotowywanie marzanny
12:30–14:30 | Warsztaty dla dzieci: wykonywanie laleczek Pani Zimy i Pani Wiosny (dzieci poniżej 8 lat będą potrzebowały zaangażowania swoich opiekunów).
14:30 | Spalenie marzanny w ognisku i symboliczne przegonienie zimy
* * *
Tak było w ubiegłym roku – zobacz zdjęcia: https://archeologia.pl/…/grodzis…/powitanie-wiosny-2024/
* * *
Kulminacyjnym punktem programu będzie spalenie marzanny, ale atrakcje zaczną się już w południe.
Dla dzieci przewidziano warsztaty z wykonywania laleczek Pani Zimy lub Pani Wiosny, do wyboru. Przy czym laleczki Pani Zimy zgodnie z tradycją powinny zostać spalone razem z dużą kukłą marzanny. Z kolei Panią Wiosnę można wziąć na pamiątkę do domu. Materiały do laleczek są pochodzenia naturalnego, dzięki czemu nadają się do spalenia bez szkody dla środowiska.
Przez dwie godziny będzie można uczestniczyć w przygotowywaniu dużej rytualnej kukły. Wykonają ją pracownicy Grodziska w Sopocie i zarazem rekonstruktorzy historyczni przy udziale uczestników wydarzenia.
Czas oczekiwania na powitanie wiosny upłynie w biesiadnym nastroju przy ognisku. Organizatorzy nie zapewniają jedzenia, ale każdy uczestnik wydarzenia może przynieść własny prowiant, na przykład kiełbaski do upieczenia (albo coś równie smacznego i wegetariańskiego). Kijki do kiełbasek będą już przygotowane.
Dodatkowo będzie można wziąć udział w pokazach i warsztatach w osadzie z epoki kamienia. Osada składa się z szałasów zbudowanych na wzór konstrukcji, w jakich chronili się prehistoryczni ludzie. Zajęcia poprowadzi znawca tej epoki, specjalizujący się w odtwarzaniu życia codziennego w pradziejach.
BILETY WSTĘPU
normalny: 15 zł / ulgowy: 12 zł / rodzinny: 40 zł
Bilety można kupić na miejscu lub online: https://tinyurl.com/kup-bilety (online sprzedajemy tylko bilety normalne i ulgowe)
Honorujemy karty miejskie, turystyczne i rodzinne. Wszystkie ulgi są rozpisane w cenniku: https://archeologia.pl/archeologia…/grodzisko-w-sopocie/
Nie trzeba rezerwować miejsc.
* Podczas wizyty w Grodzisku w Sopocie dzieci i młodzież do 16. roku życia muszą być pod opieką osoby dorosłej.
* Powitanie Wiosny jest wydarzeniem plenerowym. To znaczy, że w razie wyjątkowo złej pogody (na przykład niebezpiecznej wichury) może zostać odwołane.

Szczegóły

Data:
23 marca
Godzina:
12:00 - 15:00
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:
, ,

Organizator

Grodzisko w Sopocie
Phone
58 340 66 00
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Grodzisko w Sopocie
ul. Haffnera 63
Sopot,Poland