Tematem wykładu w
Muzeum Sopotu będzie “Rzeźba plenerowa w Parku Płn. i Płd. W Sopocie”.
Rzeźby na terenie Parku Płn. i Płd. w Sopocie umieszczane były w przestrzeni miejskiej od lat 70. XX wieku, na fali popularnego w latach 60. i 70. trendu komponowania współczesnych dzieł sztuki
w przestrzeni publicznej. Miasto we współpracy ze Związkiem Artystów Plastyków i ówczesnym Biurem Wystaw Artystycznych inicjowało wiele działań – wystaw, plenerów, konkursów, w tym konkursów na rzeźbę plenerową dla miasta Sopotu, której laureatkami zostały w 1979 r. Swietłana Zerling, a w 1980 r. Emila Kaus.
Wiele prac rzeźbiarskich znajdujących się na terenie parku powstało podczas Plenerów rzeźby w granicie we Wdzydzach Kiszewskich. Prace zagranicznych artystów pochodzą z Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego z 1993 r.
Pod koniec 2022 r. plastyk miejski z Wydziałem Kultury UMS zainicjowali uporządkowanie i oznakowanie rzeźb plenerowych znajdujących się w pasie nadmorskim na terenie Parku Płn. i Płd. w Sopocie. Artyści, których prace zostały na nowo zaaranżowane w przestrzeni to między innymi: Alfons Łosowski, Stanisław Horno-Popławski, Ewa Beyer-Formela, Emila Kaus, Swietłana Zerling, Irena Loroch, Michał Gałkiewicz, Zenichi Yokoyama i Lore Nynnell.