Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Sonata Kreutzerowska” cykl Sopockie Konsekwencje Teatralne

26 listopada, 2023 @ 19:00

SOPOCKIE KONSEKWENCJE TEATRALNE: SONATA KREUTZEROWSKA

Monodram „Sonata Kreutzerowska” nie jest łatwą formą sceniczną. Ani dla widza ani dla wykonawcy. Po pierwsze tekst, najważniejszy i jedyny „rekwizyt”, po drugie aktor, który, zdany tylko na siebie, musi swoją grą wejść w dialog z widzem i wykrzesać w jego głowie obrazy. W tym sensie wyreżyserowana przez Łukasza Lewandowskiego „Sonata Kreutzerowska” jest monodramem bynajmniej idealnym.

Daniel Salman, przez większość sztuki siedząc jedynie na krześle, w swojej spowiedzi o prokuratorskiej precyzyjności, tak mądrze rozkłada akcenty, bawi się słowami, rytmem, pauzami, i robi to w tak naturalny, uwodzący sposób, że przez 80 minut trudno oderwać wzrok i ucho, by nie uronić słowa jego historii. A historia, na podstawie noweli Lwa Tołstoja z roku 1889, to – z męskiej perspektywy – opowieść o szczęśliwym małżeństwie, w które niepostrzeżenie wkrada się najpierw patriarchalna potrzeba kontroli, potem walka o dominację i w końcu zrodzona z chorych urojeń zazdrość, która finalnie prowadzi do tragedii.

Dla twórców ważne w ich sztuce jest nawiązanie do dzisiejszej debaty społecznej, dyskutującej tematy płciowości czy walki o prawa kobiet. To wybrzmiewa. I tylko zaskakuje fakt, że my w tej opowieści tak bardzo sympatyzujemy z szowinistycznym bohaterem.

tekst: Lew Tołstoj / reżyseria: Łukasz
Lewandowski / kostiumy: Emil Wysocki / obsada:
Daniel Salman, Małgorzata Pietroń (wiolonczela) /
Teatr im. Juliusza Osterwy, Lublin

Teatr BOTO

Bilety

Szczegóły

Data:
26 listopada, 2023
Godzina:
19:00
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,

Organizator

Teatr BOTO
Phone
668 426 664
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Teatr BOTO
Bohaterów Monte Cassino 54B
Sopot,Poland
Phone
668 426 664