Art Inkubator Goyki 3 Sopot

Art Inkubator – Goyki 3 Sopot

Art Inkubator jest nową samorządową instytucją kultury w Sopocie. Jej podstawowym zadaniem jest prowadzenie działań mających na celu tworzenie i upowszechnianie kultury, edukacja kulturalna i wsparcie środowisk twórczych. Art Inkubator zajmuje się budowaniem sieci współpracy środowisk krajowych i zagranicznych, organizacją rezydencji artystycznych oraz programów pracy twórczej. Zajmujemy się dokumentowaniem zjawisk towarzyszących życiu kulturalnemu oraz popularyzacją kultury i historii miasta Sopotu.

Art Inkubator ma służyć twórcom jako miejsce pracy, miejsce spotkań, ale też miejsce nabywania nowych umiejętności. Wśród oferowanych działań znajdują się: spotkania z gośćmi ze świata, z tutorami, myślicielami, aktywistami, których Art Inkubator zaprasza w swoje progi.

Goyki 3 Art Inkubator ma swoją siedzibę w zabytkowej willi Jünckego przy ul. Jakuba Goyki 3 w Sopocie. W historycznym pałacyku z 1894 r., z wieżą widokową (dostępną dla zwiedzających), mieszczą się pracownie artystyczne, pomieszczenia biurowe i wielofunkcyjne oraz dwie specjalistyczne pracownie: sitodruku, ciemna. Pomieszczenia udostępniane są artystom na czas realizacji projektów (zgodnie z regulaminami dostępnymi na stronie).

Na parterze budynku znajduje się sala wystawiennicza, przestrzeń ekspozycyjna w zabytkowej sali kominkowej oraz czytelnia, w której można zapoznać się ze zbiorem książek o sztuce (katalog dostępny online). W piwnicy zaprojektowano pracownię sitodruku, pracownię foto(tradycyjna ciemnia) oraz zaplecze kuchenne restauracji. W podziemiach powstaje natomiast powstanie muzeum miejsca, opowiadające historię willi i żyjących tam rodzin w kontekście historii Sopotu, Polski i Europy (możliwość zwiedzania po uprzednim umówieniu się).

Budynek otoczony jest zabytkowym parkiem, w którym wszystkie prace renowacyjne wykonane zostały ze szczególną dbałością o zachowanie i pielęgnację niepowtarzalnych i unikatowych elementów zieleni, takich jak bindaż czy bezcenny drzewostan.

W miejscu, gdzie historycznie znajdowała się oranżeria, na odrestaurowanej posadzce powstała Plenerownia (oświetlony plac dla imprez plenerowych).

Goyki 3 Art Inkubator
ul. Jakuba Goyki 3, 81-706 Sopot

tel. 726-890-224
https://goyki3.pl/
biuro@goyki3.pl

Informacje należą do właściciela obiektu