Sopocki Klub Żeglarski

Sopocki Klub Żeglarski

Nasze początki sięgają 1983 roku, kiedy to zawodnicy i członkowie sekcji windsurfingowej działającej przy klubie „Neptun” w Gdańsku powołali do życia Sopocki Klub Żeglarski. Z garstki pasjonatów rozrośliśmy się do całkiem sporego klubu – obecnie liczymy prawie 200 członków, w tym ponad 100 osobową sekcję wyczynową.

Pierwsze sukcesy

Od początku swego istnienia w klubie królowało żeglarstwo deskowe i to na bardzo wysokim poziomie. Żaden inny polski klub nie posiada tak licznej sekcji windsurfingu, żaden nie może się poszczycić tak licznymi i spektakularnymi sukcesami sportowymi w żeglarstwie deskowym. Pierwszy tytuł Mistrza Polski zdobył dla klubu założyciel i wieloletni komandor SKŻ – Stefan Jopyk i od tamtej pory nasi zawodnicy nie opuszczali podium. Pierwszy medal Mistrzostw Świata pojawił się w 1994 roku, kiedy to Jacek Frydrychowicz zajął II miejsce w kategorii do lat 16. Od tej pory medale zaczęły napływać do klubu niemalże hurtowo i na szczęście bez przerwy do dnia dzisiejszego.

Nasi olimpijczycy

Piotr Olewiński reprezentował nas Na Igrzyskach Olimpijskich w 1992 roku w Barcelonie. W Atlancie niestety sopocian nie było, ale za to w 2000 roku w Sydney, windsurfingowa reprezentacja kraju składała się wyłącznie z zawodników naszego klubu: Anny Gałeckiej i Przemka Miarczyńskiego. W 2004 roku na Igrzyska Olimpijskie do Aten pojechała dwójka naszych zawodników – po raz drugi Przemek Miarczyński startujący w klasie Mistral oraz Maciej Grabowski w klasie Laser. W 2008 i 2012 roku w Pekinie znów wystąpił Przemek, najlepszy nasz zawodnik – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, Europy i Świata. To właśnie w Londynie Przemek wywalczył brązowy medal Igrzysk Olimpijskich. Na Igrzyskach w Rio w 2016 r. reprezentowała nas mistrzyni świata klasy RS:X Małgorzata Białecka.

Nie tylko deski

W klubie działa pięć sekcji windsurfingowych, a od 2001 roku rozpoczęła swą działalność sekcja żeglarska. Na początku były tylko łódki klasy Optimist, a dzisiaj dołaczyły do nich także łódki młodzieżowej klasy 420, Laser oraz Finn.

Nowoczesna siedziba
W 2003 roku klub został całkowicie zrównany z ziemią. Tylko po to jednak, aby na tym miejscu wybudować nowoczesną siedzibę, z hangarami na około 400 desek i żagli, szatniami, natryskami, siłownią, hotelem, restauracją i salami konferencyjnymi i zapleczem biurowym i technicznym.

Wzbogaciliśmy się także o taras widokowym z którego roztacza się piękna panorama Zatoki Gdańskiej.

Na terenie klubu powstała także nowoczesna siedziba Centrum Ratownictwa Wodnego WOPR. Nie udałoby się tego wszystkiego zrealizować bez ogromnego wsparcia ze strony byłego prezydenta Sopotu, obecnie Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego oraz obecnego włodarza miasta – Jacka Karnowskiego.

Współpraca z Grupą ERGO Hestia
Grupa ERGO Hestia od 17 marca 2000 jest głównym i tytularnym sponsorem Sopockiego Klubu Żeglarskiego ERGO Hestia Sopot.

Żeglarstwo jest istotnym elementem życia lokalnej społeczności, dlatego wsparcie trójmiejskiej młodzieży i sportowców wpisuje się w działania z zakresu odpowiedzialności społecznej firmy. Efektem tej współpracy jest wychowanie wielu medalistów żeglarskich mistrzostw Polski, Europy i Świata oraz utytułowanych olimpijczyków. Firma aktywnie wspiera wydarzenia organizowane przez klub oraz zawodników.

81-731 Sopot ul. Hestii 3
Biuro / Office

https://skz.sopot.pl/
tel +48 58 555-72-00
tel +48 798 593 049
skz_sopot@wp.pl

Materiały i informacje należą do właściciela klubu.