Trójmiejski Park Krajobrazowy położony jest na obszarze wysoczyzny morenowej Pojezierza Kaszubskiego i jej strefy krawędziowej. Jego powierzchnia to 19930 ha. Do najcenniejszych walorów przyrodniczych parku należy unikatowa polodowcowa rzeźba terenu, uformowana przez procesy związane ze zlodowaceniem bałtyckim (północnopolskim), a zwłaszcza z jego ostatnią fazą – pomorską (ok. 16 – 13 tysięcy lat temu), od której zaczęło się ostateczne, jak dotąd, wycofywanie lądolodu z naszych ziem. Podstawową formą terenu Parku jest morena denna falista zalegająca na wysokości około 100 m n.p.m., a w okolicach Gdyni-Chyloni sięgająca nawet 140 m n.p.m.
Park krajobrazowy jest obszarem chronionym ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe, a celem jego utworzenia jest zachowanie, popularyzacja i upowszechnianie tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju.
Położenie tak dużego, cennego przyrodniczo obszaru, jakim jest TPK, bezpośrednio na styku z dużą aglomeracją miejską stanowi ewenement na skalę Polski. Fakt ten wybitnie podnosi znaczenie rekreacyjne parku, lecz jednocześnie niesie poważne zagrożenie dla jego ochrony.
W TPK konserwatorską formę ochrony stanowią rezerwaty i pomniki przyrody.
Aktualnie mamy w parku 10 rezerwatów przyrody:
“Źródliska w Dolinie Ewy”, “Zajęcze Wzgórze”, “Kacze Łęgi”, “Cisowa”, “Lewice”, “Gałęźna Góra”, “Pełcznica”, “Łęg nad Swelinią”, “Wąwóz Huzarów”, “Dolina Strzyży” oraz 171 pomników przyrody.
Wędrując po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym warto korzystać ze znakowanych szlaków turystyki pieszej oraz innych szlaków turystyki kwalifikowanej jak: trasy rowerowe, narciarstwa biegowego, jazdy konnej oraz ścieżki dydaktyczne.
Przez Park przebiega (niektóre w niewielkiej części) dziewięć znakowanych szlaków turystyki pieszej. Częścią z tych szlaków można powędrować do innych atrakcyjnych miejsc Pojezierza Kaszubskiego :
Wejherowski (czerwony): Wejherowo – Sopot Kamienny Potok
Zagórskiej Strugi (czarny): Wejherowo – Gdynia (Wzgórze Św. Maksymiliana)
Kartuski (niebieski): Sopot Kamienny Potok – Kartuzy
Skarszewski (zielony): Sopot Kamienny Potok – Skarszewy
Trójmiejski (żółty): Gdańsk – Gdynia
Wzgórz Szymbarskich (czarny): Sopot – Gołubie Kaszubskie – Kamienica Królewska
Źródła Marii (czarny): Gdańsk Osowa – Gdynia Wielki Kack
Kępy Redłowskiej (żółty): Gdynia Mały Kack (Bukowino) – Gdynia Skwer Kościuszki
Ośmiu Widoków (żółty): Gdańsk Oliwa – Gdańsk Dolina Radości
Dla turystów pragnących spędzić czas bardziej aktywnie polecamy ścieżki rowerowe.
Na terenie Parku wyznaczono ich osiem:
Najdłuższa z nich długości ok. 43 km (Wejherowo – Kalwaria Wejherowska – rez. Lewice – Sopieszyno – rez. Pełcznica – Reszki – rez. Cisowa – Gdynia Główna) biegnie przez najciekawsze pod względem przyrodniczym i kulturowym obszary Parku. Niektóre jej odcinki są trudne orientacyjnie i należy na każdą wycieczkę zabrać ze sobą mapę z wyznaczoną ścieżką i jej opisem. Trasa może nawet zaawansowanym rowerzystom przysporzyć sporo trudności w terenie. Ze względu na długość ścieżki zaplanowano możliwość wcześniejszych zjazdów do Wejherowa, Redy, Rumi, tak by bez pośpiechu można było pokonać trasę w ciągu dwóch lub trzech kolejnych wypraw rowerowych.
Dla tych którzy pragną zapoznać się z walorami przyrodniczymi Parku wyznakowano dwie ścieżki przyrodnicze : w Dolinie Samborowo (opracowana i wyznakowana przez TPK) oraz ścieżkę przyrodniczo-leśną w Marszewie (przygotowana przez Nadleśnictwo Gdańsk). Ścieżki można zwiedzać samodzielnie i z przewodnikiem, warto jednak w czasie wycieczki skorzystać z folderów-przewodników po obu ścieżkach, dostępnych w siedzibie Parku.
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
Oddział: Trójmiejski Park Krajobrazowy
80-308 Gdańsk, ul. Polanki 51
tel./fax 58 552 34 68
e-mail: tpk@pomorskieparki.pl