Kolejnym gościem projektu „Poczytaj mi. Tom III” będzie Jan Peszek.
Na spotkanie z wybitnym aktorem zapraszamy do
Sopoteki 9 sierpnia na godzinę 17:00. Podczas wydarzenia nasz gość przedstawi swoją autorską interpretację fragmentów „Don Kichota z La Manchy” Miguela de Cervantesa.
W czytaniu partnerować mu będą bibliotekarze Biblioteki Sopockiej oraz wyłoniony podczas castingu czytelnik bądź czytelniczka.
Spotkanie z Janem Peszkiem poprowadzi Piotr Łukawski – sopocianin, aktor teatralny i filmowy. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną Wydział Aktorski we Wrocławiu. W 1999 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2000 roku otrzymał II nagrodę za rolę Tota w sztuce „Rodzina Totów” i za rolę Pigwy w sztuce „Sen nocy letniej” na XVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Debiutował na deskach Sceny Kameralnej w Sopocie Teatru Wybrzeże, w spektaklu „Po deszczu” Sergi Belbela, w reżyserii Anny Augustynowicz. Współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Poznaniu. Od 2007 roku na stałe związany z Teatrem Wybrzeże.
Czytanie tłumaczone będzie na polski języki migowy przez Beatę Pukło.
O gościu:
Jan Peszek – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. W 1966 roku został absolwentem krakowskiej PWST. W tym samym roku przeprowadził się do Wrocławia, gdzie 22 października zadebiutował na scenie Teatru Polskiego. W sezonie 1975-1976 był aktorem łódzkiego Teatru Nowego, a od 1979 do 1981 Teatru im. S. Jaracza. Ponadto występował w Teatrze Polskim w Poznaniu (1981-82), Słowackiego w Krakowie (1982-86), Starym Teatrze w Krakowie (1986-92).
W latach 1997-98 występował w Teatrze Narodowym w Warszawie. Od roku 2003 ponownie aktor Starego Teatru w Krakowie. W ostatnich latach zajmuje się również reżyserią i produkcją własnych spektakli. Jest profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego.
Laureat wielu prestiżowych nagród (m.in. nagroda Wojewody Wrocławskiego za realizację i wykonanie „Scenariusza dla trzech aktorów” Schaeffera w 1987 r., „Złoty Wawrzyn Grzymały” w 1994 r., Nowy Jork – I Festiwal Sztuk Wschodnioeuropejskich – nagroda za występ w „Scenariuszu dla jednego aktora” wg tekstu Bogusława Schaeffera w 1995 r.).
Grał u najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych: Jerzego Krasowskiego, Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Michała Zadary, Grzegorza Jarzyny.
W filmie debiutował już w 1969 roku w „Znakach na drodze” Andrzeja Jerzego Piotrowskiego, jednak regularnie na ekranach kinowych zaczął się pojawiać dopiero na początku lat 80. Zagrał w kilkudziesięciu polskich filmach. W jego filmografii znajdują się role m.in. w: „Był jazz” Feliksa Falka, „Trójkącie bermudzkim” Wojciecha Wójcika, „Ferdydurke”Jerzego Skolimowskiego, „Śmierci jak kromka chleba” Kazimierza Kutza, „Łabędzim śpiewie” Roberta Glińskiego, „Ucieczce z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego.
Projekt „Poczytaj mi” jest finansowany ze środków miasta Sopotu.