Atrakcje w Sopocie - klub Sfinks

Sfinks 700 – znany od lat kultowy klub muzyczny

Mieszczące się w budynku przy ulicy Mamuszki 1 Sopockie Forum Integracji Nauki, Kultury i Sztuki „Sfinks” było fundacją i grupą artystyczną, która w latach dziewięćdziesiątych stała się pionierską przystanią muzyki techno. To jedno z pierwszych miejsce w Polsce, które wprowadziło ten gatunek na stałe do repertuaru imprez.

Sfinks już na wstępie czerpał wzorce wprost z legendarnych nowojorskich nocnych klubów, tworząc tym samym swoisty „wzorzec klubu dla całej Polski” – mówił Robert Florczak, współzałożyciel klubu.

Od samego powstania klub przyjmował w swoje progi artystów, muzyków, wszelką awangardę, by stać się miejscem rave-parties, performance’ów, sztuk teatralnych, wystaw konceptualnych i koncertów.

Sztuka offowa mieszała się z nowoczesną elektroniką, na scenie jamowali jazzmani z pionierami techno, sfinksowe bale przypominały rzymskie uczty, a wszystko było kolorowe i „inne” – tak różne od PRL-owskiej rzeczywistości, która powoli odchodziła do przeszłości.

Leszek Możdżer

Nie musisz od razu wierzyć w to, co myślisz.
Sopockie Forum Integracji Nauki, Kultury, Sztuki to grupa artystyczna założona w 1991 roku przez malarzy: Henryka Cześnika, Józefa Czerniawskiego, Roberta Florczaka, Alicję Grucę.

Klub SFINKS, prowadzony przez Alicję Grucę i Roberta Florczaka, od początku swego istnienia słynął z barwnych acz kontrowersyjnych wydarzeń. Grupa niezależnych artystów prowadziła w nim działania z pogranicza teatru, baletu, performance, ośrodek miał też w programie szeroką ofertę koncertową oraz wystawienniczą. Na scenie klubu SFINKS pojawiali się muzycy rockowi i jazzowi z Polski i ze świata.

W latach dziewięćdziesiątych SFINKS stał się pionierską przystanią muzyki techno, był jednym z pierwszych klubów w Polsce, który wprowadził ten gatunek na stałe do repertuaru. Na początku XXI wieku Sfinks przechodził kryzys, z którego wyszedł już jako Sfinks 700.

Będąc świadomym tego, że SFINKS jest jednym z najbardziej znaczących ośrodków w Sopocie, mając szacunek do wieloletniej tradycji tego klubu, wiedziony sentymentem i marzeniami, postanowiłem w 2011 roku stworzyć w nim profesjonalne warunki do uprawiania muzyki na żywo. Zainwestowałem w remont, adaptację akustyczną oraz w nagłośnienie klubu.

Dzisiaj jestem ambasadorem klubu SFINKS 700, który jest prowadzony przez Artura Sieradzkiego oraz Łukasza Vacosa Zielińskiego. Na scenie Sfinksa, tak jak onegdaj, pojawiają się gorący przedstawiciele nurtów muzyki technicznej, odbywają się koncerty, wernisaże, performance. Sopocki Sfinks nadal żyje i ma się dobrze.

Aleja Franciszka Mamuszki 1, Sopot
Tel. 602 351 639
info@sfinks700.com
http://sfinks700.com/

Materiały i informacje należą do właściciela lokalu