Oficjalne szlaki spacerowe, dzięki którym odkryjesz kolejne walory naszego kurortu. Sopot to nie tylko plaża, molo czy bogate życie towarzyskie. Z każdym krokiem na szlaku docenisz piękno okolicznej przyrody i wszechobecną naturę. Skrawek gór nad morzem i widoki zapierające dech w piersiach. To trzeba zobaczyć.
Szlak Borsuka wyznaczony przez Bogdana Borusewicza, marszałka senatu, uczestnika opozycji demokratycznej.
Prowadzi śladami wędrówek trójmiejskich opozycjonistów, członków Komitetu Obrony Robotników oraz podziemia stanu wojennego po lasach Sopotu, Gdańska i Gdyni, którzy starali się w ten sposób wykryć i zgubić śledzących ich funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.
Ścieżka dydaktyczna – historyczno-przyrodnicza „Szlak Borsuka” w Sopocie oznaczona jest w terenie kwadratem w kolorze żółtym przekreślonym zielonym pasem. Przebiega następująco: ul. 23 Marca, Mała Gwiazda, Glinna Góra, Rezerwat Przyrody „Zajęcze Wzgórze”, ul. Kasprowicza. Długość ścieżki 5,5 km.
Spacer rozpoczynamy w Dolinie Gołębiewskiej w miejscu przecięcia ulicy 23-Marca z „zielonym” szlakiem turystycznym (Sopot Kamienny Potok – Skarszewy) i razem z nim podążamy krętą leśną drogą do węzła szlaków nazwanego Małą Gwiazdą. Po drodze, z lewej strony mijamy Ośle Wzgórze. Szczególną uwagę zwracamy na wścibskie oczy agentów, wszędzie i stale, obserwujących nasze poczynania na ścieżce.
Na Małej Gwieździe spotykamy szlaki: koloru czarnego „Wzgórz Szymbarskich” idący z Sopotu do Sierakowic, Sopockie Szlaki Spacerowe „Saren” oraz „Lisów”. Dalej podążamy grzbietami Poziomkowych Wzgórz by wreszcie dostrzec do Glinianej Góry ( Sępie Wzgórze). Z punktu widokowego na tym wzniesieniu rozpościera się wspaniały widok na uzdrowisko i Zatokę Gdańską. U podnóża widzimy barwną płytę stadionu lekkoatletycznego usytuowanego w Dolinie Owczej, której nazwę należy wiązać z wykorzystaniem w przeszłości tego terenu do wypasu owiec z folwarku klasztornego cystersów. Dochodzimy do granic rezerwatu. Po lewej okrążamy, Zajęcze Wzgórze. Rezerwat Przyrody „Zajęcze Wzgórze”, zajmuje powierzchnię 11,74 ha. Chronione jest tam starodrzew buka i dębu. Występuje około 90 gatunków roślin naczyniowych, w tym chronione bluszcz pospolity, jarząb szwedzki, marzanka wonna, konwalia majowa. Mijając obszar rezerwatu dochodzimy do ul. Kasprowicza gdzie kończymy naszą wędrówkę.